Miejsce do tak wielu zadań wymaga uważnego doboru podłogi i dlatego warto jej poświęcić najwięcej uwagi. Możemy z biegiem lat zmienić meble i przemalować ściany, ale trudniej o wymianę posadzki. Jaka więc powinna być podłoga w salonie czy pokoju dziennym?
Reprezentacyjna, komfortowa i trwała !
Podłogi z drewna
Tak zróżnicowanym wymaganiom sprosta między innymi podłoga drewniana, np. deska barlinecka. Za gatunek typowo "salonowy" uważany jest dąb. Drewno to słynie z wysokiej trwałości w użytkowaniu, odporności na różne warunki eksploatacji oraz szlachetnej barwy i rysunku słojów.
Naturalna podłoga oferuje wiele walorów zdrowotnych. Należą do nich zdolność do wymiany powietrza, a przez to regulacji mikroklimatu pomieszczenia. Podłoga jest w dotyku ciepła, a w przypadku deski barlineckiej jej warstwowa konstrukcja umożliwia montaż dodatkowego ogrzewania podłogowego.
Przestronny, pełen światła salon stwarza doskonałe warunki do odpoczynku. Niestety, nie każdy ma w mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca. Są jednak sposoby, by i w mniejszych wnętrzach uzyskać wrażenie przestronności.
Podłogi z kamienia
Elementy marmurowe i granitowe do wykończenia, jako wyposażenia obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. W swej pracy stosujemy między innymi: marmury, granity, konglomeraty, płytki marmurowe, płytki granitowe, parapety marmurowe, blaty kuchenne granitowe i marmurowe, elewacje, podłogi, elementy granitowe, granit, marmur.
Kamienna podłoga w salonie, oprócz tego, że będzie niezwykle trwała i łatwa do utrzymania w czystości, nada przestrzeni niepowtarzalny klimat.
Ułożona w klasyczny wzór podkreśli wnętrze stylowe, w bardziej nowoczesnym idealnie sprawdzi się posadzka z gładkich, prostokątnych i polerowanych płyt. Warto pamiętać, że naturalną cechą kamienia jest podatność na wszelkiego rodzaju przebarwiania i odbarwiania w kontakcie z niektórymi wyrobami chemii budowlanej. Aby nie dopuścić do powstawania plam i wykwitów na powierzchni do przyklejania płytek należy używać specjalistycznych produktów.
Podłogi z granitu
Podłogi granitowe. Granit to jeden z najtrwalszych dostępnych kamieni, ma też najmniej porowatą strukturę. Jest odporny na ścieranie, zmiany temperatury, wilgoć oraz pękanie. Nie plami się i trudno go zarysować, dzięki czemu wymaga najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Granitu nie trzeba również impregnować i jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących. Materiał ten łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Dostępny jest w szerokiej palecie barw – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletu.
Podłogi z marmuru
Podłogi marmurowe. Marmur to półprzeźroczysty kamień, który praktycznie od zawsze był oznaką luksusu. Jest trwały, odporny na zabrudzenia, nie należy go jednak stosować w miejscach, gdzie byłby narażony na kontakt z wilgocią oraz w pomieszczeniach silnie eksploatowanych. Wypolerowana powierzchnia marmuru może z biegiem lat zmatowieć i pokryć się drobnymi rysami, trzeba go więc zaimpregnować, a zabieg ten warto powtarzać, co jakiś czas. Dostępny jest w bardzo różnych wersjach kolorystycznych: odcienie bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Charakterystyczna dla marmurów jest także struktura tzw. splątane linie żyłek oraz spękania.
Podłogi z trawertynu
Trawertyn to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Jego barwa zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Trawertyn ze względu na porowatość wymaga zabiegów impregnacyjnych, które zabezpieczają jego powierzchnię przed działaniem wody. Pielęgnacja tego kamienia polega na wypełnianiu szczelin, kanalików i otworów specjalnymi preparatami.